En profet taler det som Gud ønsker vi skal have af vide!

 

Til denne aktivitet skal du bruge følgende billeder af kirkens præsidenter:

Vis billederne af de forskellige profeter og fortæl om Herrens råd til os givet gennem profeten.

Profeten JOSEPH SMITH blev besked af vor himmelske Fader og Jesus Kristus, om ikke at slutte sig til nogen af de eksisterende ~ senere blev han givet myndighed til at genoprette kirken. Hvor meget kan I huske fra begivenhederne i tiden omkring Josephs bøn og den første åbenbaring? Hvad skete der da han bad?

SYNG: Jeg tilhører Jesu Kristi kirke

Profeten BRIGHAM YOUNG bad de Hellige rejse vestpå, for at de på den måde kunne være i sikkerhed og få fremgang. Han bad dem sælge alt hvad de ejede, hus og møbler. Han bad dem om kun at medbringe det mest nødvendige på rejsen. Hvis du havde været et medlem på den tid, hvad ville du så have gjort? Hvad ville du have medbragt?

SYNG: Alle små pionerbørn

Profeten LORENZO SNOW bad de Hellige betale en ærlig tiende. Hvad vil du gøre med de penge som du tjener? Er det altid nemt at betale en ærlig tiende? Hvordan betalte de første Hellige tiende?

SYNG: I want to give the Lord my tenth (CS 150)

Profeten SPENCER W. KIMBALL bad de Sidste Dages Hellige plante en have. Hvis du havde levet dengang, hvad ville du så have gjort? Hvad kan du gøre i dag?

SYNG: Hold Guds befalinger

Profeten EZRA TAFT BENSON fortalte medlemmerne at Gud ikke var tilfreds med den måde vi læste i - og brugte Mormons Bog. Vi læste simpelthen ikke nok i Mormons Bog og vi brugte ikke Mormons Bog nok. Hvad kan vi gøre bedre? Hvor meget bør man læse om dagen?

SYNG: Fortæl en historie om Jesus eller Historierne fra Mormons Bog

Profeten HOWARD W. HUNTER har bedt medlemmerne om at besøge templerne noget mere. At tage til templet er et symbol på vores medlemskab af kirken. Hvordan kan det være det? Hvordan kan I gøre det som børn? Hvor gammel skal man være for at kunne komme ind i templet? Hvor mange templer har I set? Hvilke lande var de i? SYNG: Jeg elsker Herrens tempel

Profeten GORDON B. HINCKLEY har bedt de Hellige om at hjælpe med kirkens rengøringen, så der kan sparres penge. Hvad gør I i jeres familie når det er jeres tur

SYNG: Lørdag